Annyi minden kavarog a fejemben a gyermekvállalással kapcsolatban, hogy néha azt sem tudom, mi az, amiről beszélni szeretnék. Tulajdonképpen mindenről, csak néha nehéz, hogy azért érthető is maradjak és logikus is… (Lehet nem is vagyok az, de hát akár rágörcsölök, akár nem, 43 évesen jó lenne már ha csak egyetlen petesejtem megtermékenyülne és befúrná magát a méhembe – tulajdonképpen csak ennyit szeretnék)
Szóval legutóbbi bejegyzésemben jeleztem, hogy Lázár Erika doktornővel folytatom.
Az őszinte igazság az, hogy Édesanyám a Kazincbarcikai Kórházban dolgozott évtizedekkel ezelőtt. Épp úgy, mint Lázár Erika doktornő is. A nevét gyerekkoromban ezerszer hallottam Anyától, így berögzült. Sosem felejtem. Még az is elképzelhető, hogy nála születtem. A választ sajnos már soha nem tudom meg, mert Anya már nincs velünk.
Tehát a doktornő neve és arca ismerős volt és a sok-sok netes olvasás közben már tavaly is előfordult, hogy olyan fórumokra tévedtem, ahol ő egész hosszú és érthető szakmai véleményeket, javaslatokat írt nőtársaimnak problémáikkal kapcsolatban. Ekkor hallottam először a Gynevacról és a lactobacillusokról. Ezek olyan jótékony bacik a női hüvelyben, amik kellenek nekünk, hogy vigyázzanak az egészségünkre.
Akinél nincs, vagy kevés van, összeszedhet mindenféle gyulladást, ami meddőséget eredményez, és ha mondjuk a gyulladás épp tünetmentes, akkor a babát váró nő várhat a fogantatásra, az bizony nem fog bekövetkezni.
A Gynevacról és ikertestvéréről, ami most épp forgalomban van, egy csomót olvashattok a neten a google kereső segítségével.
Szóval Lázár doktornő ennek az oltóanyagnak a népszerűsítésére és használatára tette fel az életét. Ma már persze nem K.barcikán dolgozik, hanem Budapesten, de egy igazi csodatündér, mert 81 évesen is ír, válaszol, rendel, telefonos fogadóórát tart (megjegyzem, este 10 és 10:30 között!!!), szóval le a kalappal előtte.
Nos, a Gynevacról olvasva gondoltam, hogy én is írok mostmár a Lázár doktornőnek, mert statisztikái szerint a gyulladásos megbetegedések rendkívül nagy számban felelősek a meddőség kialakulásáért, de az általa népszerűsített lactobacillusok egyébként is nagy mértékben javítják a teherbeesés esélyét akár spontán teherbeesésről van szó, akár lombikról.
Így nemcsak írtam, hanem telefonon is egyeztettem vele. Annyit kért, hogy a hormonsorom mellé csináltassak egy AMH-t is.
Lázár doktornő azt javasolta, hogy a Synlabban csináltassam meg ezt a vérvizsgálatot, viszont Miskolcon ilyen nem működik. Megtaláltam viszont a Synlab csoport tagját, a Centrumlabot, ahol egyébként online is be lehet jelentkezni. Kiválasztottam az időpontot és korrekten, pont akkor be is hívtak. Azt mondták, 5 nap, mire meglesz az eredménye, de már aznap este kaptam az e-mailt.
Az Anti-Müller-hormon vizsgálatot ma a tb még nem finanszírozza. Az AMH, a segítségül hívott net szerint a következőt mutatja meg:
Mivel adott számú petesejttel születik minden nő, azok előbb vagy utóbb biztosan elfogynak. Azt, hogy ez az időpont mikor jön el, sajnos előre nem lehet megmondani, az AMH meghatározása viszont segít abban, hogy azt megmondhassuk, van-e még a petefészeknek megfelelő tartaléka.
Az AMH normál tartománya arra utal, hogy a petefészekben megfelelő számú petesejt van. Ez önmagában nem jelenti azt, hogy a páciens spontán is teherbe tud esni, hiszen ezt nagyon sok más betegség vagy egyéb tényező befolyásolhatja, gátolhatja, de ami ebben az biztos, hogy petesejtből még van elég.
Alacsony AMH-értékek arra utalnak, hogy a petefészek tartalékai kezdenek kimerülni, vagy akár már sajnos ki is merültek. Ez vagy a természetes hormonális változások hatása, melyek a változókor közeledtével minden nőben bekövetkeznek, vagy fiatalabb nőkben valamilyen betegségre utalhat (pl. korai petefészek kimerülés vagy korai menopauza.
Sajnos nem lett túl jó ez az eredmény.
Az eredményem értelmezéséhez segítségül egy tábla:
●AMH <0,5 ng/ml |
csökkent petefészek-rezervkapacitás, vélhetően kevesebb mint 3 folliculus egy IVF ciklusban |
●AMH <1,0 ng/ml |
alapkapacitás, feltehetően egy véges számú petesejt sikeres izolálása |
●AMH >1,0 ng/ml és <3,5 ng/ml |
jó stimulálhatóság |
●AMH >3,5 ng/ml |
hiperstimuláció veszélye |
És az eredményem pedig a következő lett: 0,56
Majdnem sírtam, mikor megtudtam, bár magam sem tudom, hogy mire számítottam.
Vagyis még van peteérésem, de hogy ez mire lesz elég, magam sem tudom. Most jön majd az, hogy Lázár doktornővel személyesen is találkoznom kell, hogy elmondja a véleményét a hormonsoromról és arról, hogy a 0,56-os AMH eredménnyel van-e még esélyem arra, hogy valaha teherbeesek.
Kedves Harmatos!
Privát mail címen szívesen segítek, az általad leírtakon már átmentem és esetleg lenne pár ötlet ami előrébb vihet.
Cím: nemesanna198@gmail.com